Üyelik Girişi
KATEGORİLER

Avlanma Boyları

Takvim

Zıpkın

Zıpkın

Lastikli ZIPKINLAR


Sualtında Zıpkınla avcılığın en önemli gereci ZIPKIN'dır şüphesiz.

Çok çeşitleri bulunmakla beraber Lastikli Modelleri genelde,
  • Aluminyum Borulu
  • Karbon Borulu
  • Ahşap
olmak üzere üç gövde tipinden oluşur. Ahşap Zıpkınlar nispeten Uzun Zıpkınlarda tercih edilmekte olup bu uzun zıpkınlarda ortaya çıkacak fazlaca lastik geriliminin yaratacağı emme sebebiyle geri tepmeyi azaltacaklardır.

Kafa yapısına bağlı olarak
  • Açık Kafa
  • Kapalı Kafa
olmak üzere iki tipdir. Açık kafa zıpkınlar ileri seviye avcılıkta kullanılmakta olup uzun zıpkınlar için tercih edilir. Bu avcılık genel olarak Trofe avına yönelik olduğu için az atış ve az kurma vardır. Açık kafanın yarattığı atış sonrası çabuk toplama bakımından dezavantajlıdırlar.

Zıpkın uzunlukları ise

45-60-75-82-90-100-110-115-120cm olabilmektedir.

45-75cm arası Zıpkınlar sadece Taşaltı Avcılığında kullanılır. Genellikle Malzeme Aluminyum Borudan oluşur ve kapalı kafadır.

82-100cm arası Zıpkınlar Taşaltı-Baskın-Agaşon-Kule türü avlarda kullanılır. Çoğunlukla Aluminyum, Karbon ve Ahşaptan mamuldürler.

+100 Zıpkınlar ise genelde Agaşon avında tercih edilir. Bu zıpkınlar ise Çoğunlukla Ahşap ve Karbon olmakta ve ileri seviye avcılıkta kullanılmaktadır.

Zıpkın konusunda diğer bir alt detay ise tetik mekanizmasıdır. Düz ve Ters tetik mekanizmalı tüfekler değişik ihtiyaçlara cevap vermektedir. Ters Tetik mekanizması esas itibari ile uzun Tüfeklerde fazla lastik gerilimin yarattığı tetik sertliğini almak için tasarlanmıştır.