Üyelik Girişi
KATEGORİLER

Avlanma Boyları

Takvim

Dalış Çorabı

Dalış Çorabı


Dalışta çorap temelde iki sebepten kullanılmak zorunludur. Düşük su sıcaklığında Vücut Isısını korumak, diğeri ise değişken palalı paletlerin ayaklığının sertliği sebebi ile ayaklarda yaralanmaya sebebiyet verecek olmasıdır.

Düşük sıcaklıklarda çorapları delik olmaması dalışın konforunu çok etkiler. Genel olarak Dalış süresinin 3-5 saat arası olduğu düşünüldüğünde dalgıç ayak sıcaklığını muhafaza etmek zorundadır. Ayağın üşümesi ya sık idrar ihtiyacı yaratır ya da vücut buradaki ısı kaybı sebebi ile üşüyecektir.

Yapılacak Dalışa zamanına(Yaz-Kış) bağlı değişik kalınlıklarda çoraplar üretilir. En çok tercih edileni 3, sonra 5mm olan çoraplardır.
Unutmamak gerekir ki Çorap kalınlığı Ayak Numarası ve Palet ölçüsü ile direk alakalıdır. Çorap ölçüsünü kalınlaştırdıkça Palet numarasını da büyütmek gerekebilir.

Çoraplar yapı olarak alt zeminleri dayanıklı bir malzeme ile kaplı olursa daha uzun süre dayanacaktır. Çorapların Dalış Elbiselerinde olduğu gibi iç ve dış yüzeyleri çıplak Neopren veya Jarse kaplı Neopren olabilir. Çıplak neopren olması Elbise ile beraber düşünüldüğünde daha az sıvının içeri girmesi bakımından önemlidir. Örneğin Bilek kısmı çıplak neopren olan bir çorap Dalış pantolonunun içine girdiğinde elbisenin çıplak neopreni ile bir araya gelir ve daha iyi bir sızdırmazlık sağlar