Üyelik Girişi
KATEGORİLER

Avlanma Boyları

Takvim

Dalış Elbisesi

Dalış Elbisesi

Dalış Malzemelerinden en önemlilerinden biri de elbiselerdir kuşkusuz. SCUBA dalışından farklı olarak Serbest Dalış Elbiselerinin en önemli özelliği elastikiyetleridir. SCUBA Elbiseleri Islak ve Kuru olmak üzere ikiye ayrılır. Serbest Dalışta ise sadece Islak Elbiseler tercih edilir. Genel olarak kullanılan temel malzeme NEOPREN'dir. SOn yıllarda maliyet aternatifi yaratmak adına SBR denen malzeme de NEOPREN'e belli oranlarda katılmaktadır.

SCUBA Elbiseleri içleri genel olarak içleri havlu/Jarse kaplıdır. Serbest Dalış Elbiselerinde ise çoğunlukla iç kısım çıplak NEOPREN'dir. Dış Kısım ise

  • Jarse/Likralı Jarse
  • Smootskin(Çıplak Pürüzsüz Neopren)

den oluşur. Bunlar en çok tercih edilen ürünler olmakla beraber içi Jarse/Likralı Jarse olanlarına da rastlanmaktadır.

Malzeme kalınlıkları ise dalınan suyun sıcaklığına bağlı olarak

3-5-7-9 mm olabilmektedir.

Örneğin İzmir özelinde yazın 3mm, kışın ise 5mm yer yer 7mm kalınlıkta malzemeler kullanılmaktadır.

Elbise kalınlığı arttıça elastikiyet azalmaktadır bu yüzden yazın yapılan dalışlarda kullanılan 3mm elbiselerle dalış yapmak elastiklik sebebi ile daha keyifli olmaktadır.

Kalınlıktaki artışa bağlı kullanılan Ağırlıkların da arttırılması gerekmektedir. Bu da çok istenen bir durum değildir ancak düşen su sıcaklığı kalınlığı arttırmayı gerektirmektedir.

Dışı Jarse/Likralı Jarse Elbiseler

Bu elbiseler ençok rastlanılan ve Smootskin elbiselere göre hem daha hesaplı hem de daha kullanılışlıdır. Yırtılmaya daha dirençlidirler


Smootskin Elbiseler

Bu elbiseler yırtılma, çizilme bakımından son derece hassas malzemeler olup yeterli dalış tecrübesi olmayan avcılar için önerilmemektedir. Benzer şekilde bu elbiseler karakıyı avları için de önerilmemektedir. Bu elbiselerin en önemli özelliği dış yüzeyde ayrı bir kaplama olmadığı için son derece esnek ve yüzeyde su tutmadığı için çabuk kurumakta, dolayısı ile üşüme daha az olmaktadır.