Üyelik Girişi
KATEGORİLER

Avlanma Boyları

Takvim

Maske

Doğru dalış maskesi (scuba mask) seçmek için en iyi ipuçları

Doğru Dalış Maskesi Nasıl Seçilir?

Dalış seti satın alırken sahip olunması gereken en önemli ekipmanlardan biri de doğru maskedir. Dalış Maskesi için yüz anatomisine en uygun olanı seçmek gerekir ki bu da denemeden yapılabilecek bir alışveriş değildir.
Daha ileri gitmeden önce belirtilmesi gereken en önemli husus Tam yüz maskesi olarak geçen maskelerle dalış yapılamayacağıdır. Bu tür maskeler yüzeyde Şnorkeling denen su üstü gezintisi için tasarlanmışlardır.
Dalış maskeleri silikon ve kırılmaz cam gibi kaliteli malzemelerden üretilir. Cam malzemeler aynı araç camlarında olduğu gibi Kırılmaz/TEMPERED olmalıdır ki kırıldığı zaman tuz buz olsun ve kesici olmasın. Silikon, kauçuktan daha esnektir ve daha iyi bir yüz sızdırmazlığı sağlar. Dalış maskeleri, derinlikte basınç altında doğru şekilde çalıştıklarından emin olmak için sıkı testlerden geçer.

Bu malzemeler dışında Cam yerine Plastikten olanları da mevcut olup bunlar çok daha ucuz malzemeler olup yüzeyinde buhu yapacağı için asla kullanılmaması gereken malzemelerdir.
Maske seçiminde diğer husus ise maskenin iç hacmidir. Hacimin küçük olması dalışta artan basınç koşullarında daha az sıkışma yaratacağı için tercih edilir.

Maske Maliyeti

Maskeler iyi bir dalış için en önemli gereçlerden biridir ve günümüz koşullarında hiç de az olmayan maliyetlere sahiptir. Doğru malzemeyi seçmek dalış konforunu çok fazla etkileyecektir. Bu yüzden ucuza yönelmektense doğru malzemeyi birdebir bulmak önemlidir. Genellikle pahalı olan iyisidir gibi düşünmeden size uygununu bulmak önemli bir tercih olacaktır.

Maske Temizliği

Maskeler ilk alındıklarında üretim sürecinden kalan ve cama yansıyan bir takım istenmeyen buhar ve benzeri şeylerin temizlenmesi gerekir. Yoksa dalışta camda giderilemeyecek buhu sorunu yaratacaktır. Bunun için bir kaç teknik vardır. Ya cam yüzeyde bir çammak sureti ile ateş gezdirilir ya da diş macunu veya Bulaşık deterjanı gibi malzemelerle iç ve dış yüzey iyice ovulur. Bu işlemlerden sonra Maske içi BOL BOL suyla yıkanmalıdır ki yüzeyde herhangi bir temizleyici atığı kalmasın. Eğer kalırsa gözünüzü rahatsız edecek ve tahriş olmasına, gözünüzden yaş gelmesine sebebiyet verecektir.

Mükemmel Uyum Nasıl Sağlanır

Bir maskenin doğru şekilde uyup uymadığını test etmek için atılması gereken bazı basit adımlar vardır.
- Kayışı başınızın arkasına takmadan maskeyi yüzünüze dayayın. Kayışın gevşek ve yoldan çıkmasına izin verin. Tüm saçların maskeden uzak olduğundan emin olun.
- Burundan nefes alın, nefesinizi tutun ve aşağı ve yukarı bakın veya maskenin yerinde kalıp kalmadığını görmek için başınızı sallayın. İyi oturan bir maske, siz nefes verene kadar yüzünüzde kalacaktır.
- Maskeyi tekrar deneyin, ancak bu sefer yüzün herhangi bir yerinde rahat mı yoksa sıkı mı olduğunu görmek için maske kayışlarını takın. Burun köprüsüne herhangi bir baskı veya dokunmaya özellikle dikkat edin. İyi oturan bir maske yüz rahatsızlığına neden olmamalıdır.
- Mümkünse, hala rahat hissedip hissetmediğini görmek için maskeyi birkaç dakika takın.
Bir maske, kayış basıncı uygulanmadan su altında yüzünüze oturmalıdır, bu nedenle maksimum rahatlık için maske kayışlarını gevşek tutun. Kayışları sıkarak maskenin uyumunu iyileştirmeye çalışmak, yalnızca dalış sırasında rahatsızlığa yol açacaktır. Su basıncı, maskeyi kapatıldığı yüze karşı tutacaktır.