Üyelik Girişi
KATEGORİLER

Avlanma Boyları

Kaliteli Avcı Olmak

Kaliteli Avcı Olmak

İyi avcı olmak için çok yol kat etmek, bilgi ve tecrübe biriktirmek, sabırlı olmak gerekir. İyi avcı, merayı doğru seçme yeteneğine ulaşmıştır. Olmadık yerden sabrı ve tecrübesi ile av çıkarır. Hırslıdır, bıkmadan usanmadan kilometrelerce yol yapar, sabahın ilk ışıklarıyla buz gibi suya girer, doğru yeri, doğru balığı bulur. Doğru malzeme kullanır. Bilgilidir. Tekniğini geliştirmiştir, gerektiğinde antrenman yapmaktan kaçınmaz. İyi kötü ucundan tuttuğunuzda, şöyle böyle iyi avcı olma yoluna girer, bilgiye ulaşmanın kolaylaştığı bu günlerde bir kaç zaman sonra da iyi avcı olursunuz. Fakat işin bir de kaliteli avcı olma tarafı var.

İyi avcı olmak için yukarıda saydığım unsurlara sahip olmak yetiyor ancak işin zor tarafı kaliteli avcı olmayı başarmaktır. Biraz bahsedeyim kaliteli avcı olmaktan. Saray’da çil avındayız, yirmi seneden fazla oluyor. Yanımda eşim de var. İlk alayı anızın içine indirdikten sonra, çok iyi iki köpeğimizle meraya girdik. Bize çantacılık yapan köyün yerlisi yaşlı Hasan Dayı, ilk fermayı veren kendi köpeğinin başına dikilip eşime müsaade etti. Birinci manke, ikinci atışla düşen kuşu köpek bulup tabi ki sahibine getirdi. Kanat kırığıyla düşen kuşu, biraz hırslı getirirken azıcık sıkıvermişti ağzında. Köyün yerlisi bu saygıdeğer insan, köpeğin ağzından aldığı ölü kuşun hırpalanmış tüylerini, yere oturup dikkatle uzun uzun düzeltti. Aynı dikkatle eşimin çantasına koydu. Çeşme başında verdiğimiz öğlen molasında, avı dikkatle süzmek, gereken önlemeyi vermek iyi atıcı olmak, doğru fişek kullanmak ve avı bir kerede öldürmek üzerine yarım saat konuştu. Çok yalın, çok insani, çok basit bir nedeni vardı Hasan Dayı’ nın. Avına saygı duyuyordu. O sahneyi hiç unutmadım. Hayatta değildir şimdi, nur içinde yatsın. Büyük ders oldu benim için.

Kaliteli avcı olmanın yolunda ilk adım avına saygı duymaktır. Onu ciddiye alır, avlamaya değer görür, avladıktan, ele geçirdikten, öldürdükten sonra saygınızı kaybetmez, ona göre davranırsınız. O muhteşem doğa eseri ile birlikte fotoğraf çektirecekseniz, resimde önce o olmalı, o saygı görmelidir. Ondan aldıklarınızın hiç birini kesinlikle geri veremezsiniz. Elinizden gelen tek ve son şey bu saygıyı aynen muhafaza etmektir. Ta ki sizin veyahut birilerinin hakedilmiş sofrasında baş yeri alana kadar.

Tüm iyi avcı olmuş olan arkadaşların, bilgilerini saygı ve alçakgönüllülükle paylaşabilmelerinin yanı sıra, kaliteli avcı olma adına kendilerini sorgulamalarını ve iyi tanımalarını dilerim.
Sevgi ve saygılarımla.

Jak Boeno

Fotoğraf Albümü

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret156661
Amatorsad Google Grubu